Jagna Marczułajtis-Walczak (ur. 15.12.1978 w Zakopanem), snowboardzistka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich oraz trener narciarstwa i snowboardu. Polityk, poseł na Sejm RP. Matka trójki dzieci.

Jest córką Wojciecha Marczułajtisa, ratownika TOPR i przewodnika tatrzańskiego oraz Ludwiki Majerczyk, z zawodu położnej, a także wielokrotnej mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich.

Edukację rozpoczęła w Szkole Podstawowej nr 3 w Zakopanem, a kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem (wtedy LOMS, dziś SMS). Następnie studiowała na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie w 2004 roku uzyskała tytuł magistra wychowania fizycznego. Posiada również specjalizację trenerską z narciarstwa alpejskiego klasa II, i specjalizację trenerską ze snowboardu klasa I. W 2011 roku ukończyła podyplomowe studia na UJ Kraków z „Zarzadzania organizacjami sportowymi” i uzyskała tytuł menedżera sportu.

Od drugiego roku życia jeździła na nartach. Mają 14 lat zamieniła narty na snowboard i to w nim osiągała największe sportowe sukcesy:

14-krotna mistrzyni Polski

2-krotna mistrzyni świata juniorów

Mistrzyni i wicemistrzyni Europy

2×1 miejsce w Pucharze Świata federacji ISF

2×1 miejsce w Pucharze Świata federacji FIS

3-krotna olimpijka z Nagano (1998), Salt Lake City (2002) i Turynu (2006)

Zajęła 4 miejsce na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002.

W swojej karierze reprezentowała kluby: TS Wisła Zakopane i AZS AWF Zakopane.

 

W latach 2006-2017 prowadziła swoją autorską „Szkołę Jagny” – naukę jazdy na nartach i snowboardzie w Witowie koło Zakopanego.

W 2010 roku została radną Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jest autorką bezpłatnego projektu „Jeżdżę z głową”, skierowanego do dzieci ze szkół podstawowych w Małopolsce. Program zakłada naukę jazdy na nartach i snowboardzie w ramach zajęć wychowania fizycznego oraz propagowanie bezpiecznego poruszania się na stokach narciarskich. Dotychczas z programu skorzystało prawie 25 tysięcy dzieci.

 

W 2011 roku kandydowała do Sejmu RP i została posłanką VII kadencji. W tym czasie prowadziła projekt kandydatury miasta Krakowa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, była przewodniczącą

Komitetu ZIO 2022.

 

Obecnie jest posłanką VIII kadencji i zajmuje się głównie sprawami osób z niepełnosprawnościami.

 

Prywatnie ma męża Andrzeja i troje dzieci: dwie córki i syna.