Pisma do władz powiatów w sprawie tzw. wymazobusów

data rozpoczęcia sprawy: 

27 Kwiecień, 2020

W ostatnim czasie do mojego biura poselskiego docierają informację, że pacjenci
z Małopolski mają problemy z robieniem testu na koronawirusa. Sytuacja ta spowodowana jest tym, że brakuje specjalistycznych karetek mogących podjechać do chorych w celu pobrania wymazów w regionie oraz sami pacjenci z podejrzeniem koronawirusa mają problem z dotarciem do szpitala zakaźnego transportem prywatnym.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najskuteczniejszym sposobem walki z koronawirusem jest przeprowadzanie testów każdej potencjalnie zakażonej osobie oraz izolacja. To jedyne sposoby, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa oraz przenoszeniu choroby zakaźnej COVID-19. Niestety, pomimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia, które codziennie informuje opinię publiczną  o dużej dostępności testów oraz stale zwiększającej się liczbie testów przeprowadzanych u osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem, rzeczywistość w wielu powiatach w Polsce wygląda jednak inaczej.
 W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie informacji czy władze Starostwa Powiatowego w Nowym Targu rozważają uruchomienie tzw. wymazobusów, które mogłyby pobierać próbki od mieszkańców powiatu do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa, co niewątpliwie przyspieszyłoby proces.
Proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej.
2020-04-20 Burmistrz Nowy Targ_wymazobusy.pdf
2020-04-20 Burmistrz Zakopane_wymazobusy.pdf
2020-04-20 Prezydent Miasta Nowy Sącz_wymazobusy.pdf
2020-04-20 Starosta Nowosadecki _wymazobusy.pdf
2020-04-20 starosta nowotarski_wymazobusy.pdf
2020-04-20 Starosta Tatrzański_wymazobusy.pdf