Interwencja w sprawie Jeziora Rożnowskiego

data rozpoczęcia sprawy: 

3 luty, 2020

miejsce: 

Nowy Sącz

TAGI: 

Wielu mieszkańcow Sądecczyzny zwraca uwagę na problem ze śmieciami i dużym zamuleniem Jeziora Rożnowskiego. Dlatego też podjęłam interwencję w tej sprawie i wystosowałam pismo do Pani Prezes Tauron Ekoenergia Sp. z o.o., która jest właścicielem zbiornika i elektrowni.
Treść interwencji : 2020-02-03 Tauron Ekoenergia _ jezioro Rożnowskie.pdf
Szanowna Pani
Ewa Palarczyk
TAURON Ekoenergia sp. z o.o.
 
W ostatnim czasie wielu mieszkańców Sądecczyzny podczas spotkań w terenie sygnalizuje problem ze śmieciami i duże zamulenie na Jeziorze Rożnowskim. Za kilka tygodni rozpocznie się wiosna i tym samym sezon turystyczny. Niestety w jeziorze można znaleźć plastik, butelki, kawałki drewna,
a to wszystko wymieszane z mułem i wodorostami powoduje zarastanie się Jezioro Rożnowskiego i tym samym nie spełnia swojej funkcji przeciwpowodziowej, czy też turystycznej.
Dodatkowo gminy ościenne zwracają uwagę, że sprzątanie jeziora nie jest zadaniem gmin
i niestety ze względu na brak prawnych uregulowań dotyczących sprzątania śmieci temat ciągle powraca. Mieszkańcy obawiają się, że ponownie jak co roku wystąpi ta sama sytuacja tzn. problem ze śmieciami i  brakiem odpowiedzialnego podmiotu za utrzymanie porządku. Państwo jako właściciel zbiornika i elektrowni korzystają z terenu i czerpią zyski.
W związku z powyższym zwracam się do Państwa z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy na ten rok uwzględnili Państwo w swoich planach spółki regularne prace porządkowe Jeziora Rożnowskiego oraz rekultywację zbiornika?
  2. Czy istnieje możliwość zamieszczenia w planie finansowym spółki wydatków na sprzątanie i rekultywację zbiornika, które co roku w wysokości kilku procent będą pokrywane z zysków firmy?

Bardzo proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej.