Interpelacja do Ministra Zdrowia w sprawie dostępności leków Frisium i Levitiracetam w aptekach

data rozpoczęcia sprawy: 

12 Maj, 2020

miejsce: 

Warszawa

 
Szanowny Panie Ministrze!
Od ponad dwóch miesięcy działania Ministerstwa Zdrowia oraz służb medycznych koncentrują się na działaniach ograniczających rozprzestrzenianie się COVID-19 i na jego leczeniu. Niestety docierają do mnie głosy zaniepokojonych rodziców, że część leków, niezbędnych do funkcjonowania czy życia zwyczajnie się skończyła w aptekach.
Jednym z takich leków jest Frisium. Lek wspomagający przy padaczce, uspokajający, przeciwlękowy, pochodna benzodiazepiny, pomocniczo stosowany w napadach padaczkowych. Działa na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) i jest zazwyczaj niezbędny w leczeniu epilepsji.
Jednocześnie jest to lek silnie uzależniający – już po zażyciu kilku sztuk może uzależniać. Tym samym nagłe zaprzestanie podawania powoduje zespół odstawienny. Objawami typowymi dla zespołu odstawiennego benzodiazepinowego są: niepokój, lęk, niemożność odprężenia się, drażliwość (dysforia), nadwrażliwość na dźwięki, światłowstręt, zmniejszenie apetytu, nudności, wymioty, biegunki, zawroty i bóle głowy, szum w uszach, derealizacja, trudności z koncentracją uwagi, kołatanie serca, bóle i sztywność mięśni, parestezje (uczucia „mrowienia”), zmienione odczucia smaku (metaliczny posmak w ustach). W cięższych przypadkach mogą występować zaburzenia świadomości w postaci majaczenia oraz napady drgawek padaczkowych.
Rodzice dzieci z epilepsją, którzy masowo poszukują Frisium, piszą, że „wystąpił nowy rodzaj napadu padaczkowego po zaprzestaniu podawania Frisium, „nastąpiło wzmożenie napadów padaczkowych, do tego zwiększenie mocy tych napadów. Dodatkowo występuje efekt odstawienia, który w przypadku dzieci jest groźny dla życia i zdrowia chorego dziecka”. Rodzice tych dzieci są zrozpaczeni swoją bezsilnością i brakiem pomocy dla ich dzieci.
Są co prawda zamienniki, ale każdy jednak różni się od leku podstawowego, dziecko inaczej reaguje nawet na minimalne zmiany substancji. Generalnie długotrwałe przerwy w leczeniu mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia mózgu, z czasem doprowadzając do stanu bliskiego katatonii. Do tego ustawienie nowego leku może w ogóle się nie udać, lub trwać latami - każdy lek ma skutki uboczne, działa na mózg, więc na każdego człowieka inaczej. Gwałtowne odstawienie leku to niemal pewna seria ataków, a one mogą przybierać bardzo różne formy, ale zawsze rujnują mózg.
Do zamienników i innych leków przeciwpadaczkowych, które są niedostępne, należą między innymi: Anafranil, Frisium, Concerta, Levetiracetam jak i zamiennik; teraz brakuje nawet Trund i Vetira, a wcześniej były łatwo dostępne.
Najbardziej zbliżonym do Frisium lekiem jest Clonazepamum – teoretycznie działa tak samo i jeszcze jest w aptekach. Wykazuje silne działanie uspakajające, rozluźniające mięśnie i przeciwlękowe. Clonazepamum podaje się w stanach lękowych, zaburzeniach snu, padaczce i przy bolesnych skurczach mięśni. Ale to teoria, bo – jak wspomniałam – każdy lek ma inny skład i OUN u każdego dziecka działa inaczej. Czasem w ogóle nie działa, często powoduje wzmożoną agresję i autoagresję – dzieci potrafią wpaść w szał i zrobić sobie ogromna krzywdę dlatego, że pies jeden raz szczeknął. U innych powoduje senność – dzieci po nawet niewielkiej dawce śpią kilka dni.
Biorąc pod uwagę powyższe proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Kiedy leki Frisium i Levitiracetam pojawią się z powrotem dostępne w aptekach dla pacjentów?
  2. Dlaczego doszło do takiej sytuacji i czy jest obawa, że ponownie w przyszłości będzie go brakowało w aptekach?

2020-05-12_Ministerstwo Zdrowia_ w sprawie dostępności leku Frisium i Levitiracetam w aptekach.pdf