Interpelacja do Ministra Sportu sprawie udziału polskich zawodników z zespołem Downa w światowych igrzyskach dla osób z zespołem Downa w Turcji

data rozpoczęcia sprawy: 

19 luty, 2020

TAGI: 

Szanowna Pani
Danuta Dmowska-Andrzejuk
Minister Sportu
 
Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że polscy zawodnicy z zespołem Downa mają możliwość wyjazdu na Światowe Igrzyska dla osób z zespołem Downa (Trisome Games), które odbędą się w dniach 31 marca - 07 kwietnia 2020 w Turcji, w Antalyi, jednak nie mają wystarczających środków finansowych na wyjazd.
Jak podała Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie SONI (która jest członkiem Sports Union for Athletes with Down Syndrome i koordynuje organizację udziału Reprezentacji Polski w Światowych Igrzyskach osób z zespołem Downa), reprezentacja nie otrzymała żadnego wsparcia ze strony Ministerstwa Sportu w ramach Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku i w związku z tym rodzice zawodników będą musieli pokryć koszty sami. Koszt wysłania jednego zawodnika na Trisome Games 2020 to ok. 6 tys. zł.
Warto zauważyć, że zawodnicy dali z siebie wszystko, spełnili kryteria, zdobyli minima, poprawili rekordy oraz byłby to ich pierwszy udział w Igrzyskach. Dlatego też aby pomóc młodym zawodników w spełnieniu ich marzeń,  fundacja i najbliżsi zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wyjazd zawodników https://zrzutka.pl/turcja2020. Jednak nie wiadomo czy uda się zebrać potrzebną kwotę. A warto wspomnieć, że na jednym z ostatnich posiedzeń sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki,  Pani Sekretarz Stanu Anna Krupka bardzo dużo mówiła o wsparciu dla osób niepełnosprawnych, w tym sportowców.
W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1.    Czy Ministerstwo Sportu może wesprzeć tych młodych zawodników i udzielić wsparcia finansowego na ich wyjazd na Światowe Igrzyska dla osób z zespołem Downa?

treśc interpelacji: 2020-02-19 intepelacja Ministerstwo Sportu dot. zawodników na światowe igrzyska Turcja.pdf