Apel do samorządowców powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego

data rozpoczęcia sprawy: 

30 Marzec, 2020

miejsce: 

Nowy Targ

List otwarty
Szanowni Samorządowcy powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego
      Światowa pandemia wirusem SARS-CoV-2, obejmująca również Polskę, sprawiła, że zdrowie i życie Polaków zostało zagrożone. Z każdym dniem wzrasta liczba zarażonych, systematycznie rośnie też liczba zgonów a medyczne autorytety przygotowują nas na nadejście szczytowej fazy epidemii, której skali nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Z tych względów kieruję do Was swój apel i wyrażam jednocześnie przekonanie, że świadomi ciążącej na Was odpowiedzialności podejmiecie odważne decyzje i skuteczne działania.
      W związku zaistniałą sytuacją Związek Miast Polski i Unia Miast Polskich 20 marca br. skierowały pismo do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, w którym  oświadczają, że samorządy nie mają możliwości prawidłowego przeprowadzenia wyborów prezydenckich.
      Obie samorządowe organizacje jednoznacznie stwierdzają, że nie można w obecnej chwili skompletować pełnych komisji wyborczych, nie można przeprowadzić koniecznych szkoleń  oraz właściwie przygotować  punktów wyborczych, które zagwarantują pełne bezpieczeństwo epidemiologiczne wszystkim uczestnikom wyborów (wyborcom, członkom komisji
i pracownikom obsługującym wybory).
      Autorzy wspomnianego pisma, zwrócili uwagę na problemy organizacyjne i techniczne, jednak najważniejszym aspektem ewentualnego przeprowadzenia wyborów jest narażenie milionów wyborców, pośród których mogą znaleźć się nosiciele koronawirusa, na zarażenie się, na chorobę i cierpienia z nią związane, a nawet i śmierć w jej wyniku.
        Organizując lokale, kompletując komisje wyborcze, przeprowadzając konieczne szkolenia oraz same wybory prezydenckie staniecie się moralnie współodpowiedzialni za nieprzewidywalne skutki tych działań, dlatego apeluję do Państwa, jako do liderów lokalnych społeczności, o kierowanie petycji do Prezydenta Andrzeja Dudy, do Premiera Mateusza Morawieckiego, do Sejmu i Senatu, do Państwowej Komisji Wyborczej o przełożenie wyborów do czasu uporania się z zagrożeniami niesionymi przez epidemię.
       Apeluję do Państwa także o to, aby w czasie szczególnej próby dla nas wszystkich skupiać się głównie na działaniach mogących ograniczyć zachorowania, na otaczaniu opieką osób starszych, chorych i samotnych, na wspieraniu lokalnych szpitali i całej służby zdrowia. 
       Apeluję do Państwa także i o to, aby przekonywać swoich współobywateli, że zabieganie o przełożenie wyborów, o przełożenie egzaminów w klasach ósmych i egzaminów maturalnych, nie jest walką polityczną, ale wyrazem troski o dobro najwyższe, jakim jest nasze zdrowie i życie.                                                                 
                                     
Jagna Marczułajtis – Walczak  
                                                                                                              Poseł na sejm RP                      
     2020-03-30 list otwarty , pael do samorządowców-skonwertowany.pdf